Daha zinde ve sağlıklı olmak herkesin hayali olsa da bunları elde etmek için dikkat etmek gerekir. Günlük besin ihtiyaçlarını net bir şekilde belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik besinler tüketmek gerekir.

Zeytinyağı
Kalp ve damar sağlığı açısında büyük önem taşıyan zeytinyağı kötü kolestrolü kontrol etmektedir. En kolay sindirilebilen yağ olan zeytinyağı kan şekerini de kontrol eder.

Balık
Sağlıklı ve ucuz etin tanımı olan balık içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ile pek çok derde deva olmaktadır. Göğüs kanserinden hafızaya kadar pek çok derde deva olan balık konsantrasyonu da arttırmaktadır.

Yumurta
Pek çok diyetin temel protein kaynağı olan yumurta içeriğinde bulunan A,D ve B vitaminleri ile başlı başına bir sağlık kaynağıdır. Yumurta sarısı besleyici olmanın yanı sıra kırışıklıklara ve cilt sarkmalarına da iyi gelmektedir.

Sarımsak
Kötü kokusu ve yarattığı şişkinlik etkisi ile pek rağbet görmeyen sarımsak oldukça etkili bir antibiyotiktir. Üst solum yolları rahatsızlıklarından, kas ağrılarına kadar etkisi olan sarımsak her gün ufak miktarlarda olsa da tüketilmelidir.

Brokoli
Bağışıklık sistemine katkı sağlayan brokoli içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile sağlık sunmaktadır. Antibiyotik özelliği olan brokolinin kanserden koruduğu da bilinen faydaları arasında yer almaktadır.

YORUM YOK

CEVAPLA