Bugünlerde gündemden ne yazık ki terör, şiddet, savaş, bombalama, suikast haberleri bir gün olsun düşmüyor. Ne kadar istemesek de, çocuklarımız en az bizler kadar bu olaylara hâkim ve şahit oluyor. Peki, bu durumda çocuklarımızı bu haberlerden nasıl koruyacağız? Korumamızın mümkün olmadığı durumlarda onlarla olanlar hakkında nasıl konuşacağız?

*Mümkün olduğunca çocuklarımızı şiddet ve terör içerikli haberlerden ve görüntülerden uzak tutmamız gerekiyor. Özellikle ergenlik öncesi dönemde, çocuklar bu tip görüntülerle ve bilgilerle baş edemeyebilir. Evdeki teknoloji aletlerine erişimlerini, hangi sitelere girdiklerini, ne okuduklarını veya ne izlediklerini kontrol etmeliyiz. Ev içerisinde yetişkinler “çocuk nasılsa anlamaz” diye düşünerek gündem hakkında çocuğun yanında hararetli bir şekilde konuşabiliyor. Unutmayın, çocuğunuzun kulağı hep sizde. Sizi duymaması veya anlamaması söz konusu değil. Bu nedenle konuşma içeriklerimize dikkat etmemiz iyi olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan

 

*Çocuk eğer zaten şiddet içerikli bir haberi izlediyse veya olaya maruz kaldıysa onunla ne hissettiği hakkında konuşmalıyız. Zorlayarak konuşturmaya çalışmak işe yaramaz, çocuğunuza ne düşündüğünü anlatmak isteyip istemediğini sorduktan sonra konuşması için ısrarcı olmamalıyız. Çocuk kendini hazır hissettiğinde bizimle duygu ve düşüncelerini paylaşacaktır. Bunlara ek olarak; olayı kapatmak veya hiç konuşmamak çocuğun yaşadıklarını unutmasını sağlamaz; tam tersine olumsuz etkiyi daha da arttırır. Çocuğunuzun anlattıklarını, duygularını ve düşüncelerini dinleyin. Korkularını küçümsemeyin. Onlara güven vererek işlerin bir şekilde yoluna gireceği bilgisini verin.  Eğer yaşadıklarını resim veya oyun aracılığı ile anlatmayı seçiyorsa çocuğu iyi gözlemleyin. Çocuklar iç dünyaları hakkında oyunlar aracılığı ile çok güzel bilgi verirler.

* Eğer çocuğunuzda şu belirtiler görülürse, en kısa zamanda bir ruh sağlığı uzmanından yardım almaya gayret edin: gece korkuları, anne veya babadan ayrılırken yaşanan yoğun endişe, isteksizlik, mutsuzluk, dikkatte dağılmalar ve okul başarısında gözle görülür düşüş, vücutla ilgili fiziksel olmayan ağrıların ortaya çıkması, çabuk sinirlenme, alt ıslatma, kaka kaçırma.

YORUM YOK

CEVAPLA