İngiliz Kraliyet ailesinin tüm dünyada en sevilen üyesi olan Kate Middleton, en kusursuz buruna sahip kadın olarak ilan edildi. Öyle ki burun estetiği adaylarının en çok istediği burun şekli olduğu için estetik cerrahide “düşes burun şekli” diye anılmaya başladı.Kadinca Özel yazarımız Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk en güzel burunlu ünlüleri ve ideal burun şeklini anlatıyor.

Kate Middleton

kate-middleton
Kate Middleton

Düşes tipi burun nedir?

“Her ne kadar hepimiz farklı zevk ve tercihlere sahip olsak da, belirli özellikler sağlandığında güzellik kendiliğinden hak ettiği takdiri kazanır. İdeal bir burun diğer yüzün özellikleri ile orantılı olmalıdır. Yine ideal bir burunda, burun ucunun açısı 104 ila 108 derece arasında olmalı. Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın burnunun 106 derecelik bir açısı var. Hem kadınlarda hem de erkeklerde olması gerektiği gibi düz kenarlı. Bu nedenle birçok insana çok cazip geliyor. Altın orana göre yani bilimsel açıdan güzel bir burun örneği. Cambridge Düşesi’nin ardından, burun güzellikleri ile ön plana çıkan diğer ünlüler ise Scarlett Johansson, Rihanna ve Angelina Jolie.”

scarlett-johansson
Scarlett Johansson

 

Scarlett Johansson’ın burnu da ideal

“Scarlett Johansson’un burnu da ideal burun özelliklerine sahip. Burun estetiğinde örnek olarak gösterilen ünlüler arasında. Burun estetiği tüm dünyada en fazla talep edilen estetik operasyondur. Çünkü burundaki şekil bozuklukları yüzün genel güzelliğine gölge düşürüyor. Yüzün tam merkezinde olan burnun şekli yüz güzelliğinde önemli bir rol oynuyor. Burundaki şekilde bozuklukları kişilerin kendilerine olan güvenlerini azalmasına neden oluyor. Bakışların burunlarına odaklandığını düşünüyor, rahatsız hissediyorlar. Bu sorundan kurtulmak için de estetik cerrahiye başvuruyorlar. İstedikleri burun tipini ise beğendiği ünlülerin burnu üzerinden anlatıyorlar. Aslında beğendikleri burunların en önemli özelliği yüzün geneliyle uyumlu olması. İdeal burunun en önemli özelliği mükemmel bir işleve ve yüzle uyumlu özelliklere sahip olmasıdır.”

rihanna
Rihanna

 

Rihanna’nın burnu yüzüyle tam uyumlu

“Rihanna’nın burnunun güzelliği yüzüyle tam uyum sağlamasından geliyor. Burun tabanı yüz yapısıyla uyum sağlayacak genişlikte. Başka yüzde geniş durabilecek burnu Rihanna’nın yüzünde son derecede estetik duruyor. Günümüzde bu uyumu sağlayabilmek için üç boyutlu tasarım cihazlarından faydalanılıyor. 3D tasarım cihazı ve 3D Mask yöntemleriyle kişinin kendi görüntüleri üzerinden yeni burun tasarlanabiliyor. Böylece kişi öncesi ve sonrası görüntülerini ve ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olacağını her açıdan görebiliyor. Tasarıma cerrahıyla birlikte katılabiliyor. İdeal burun şekline kendi görüntüleri üzerinden görerek karar verebiliyor. Bu sayede ameliyattan sonra kötü bir sürprizle karşılaşmıyor.”

angelina-jolie
Angelina Jolie

 

Morluk ya da ödem riski artık çok düşük

“Angelina Jolie’nin burun şekli de en başarılı estetik operasyon örneklerinden birisi. Açısı ve düz kenarlarıyla aranan özelliklere sahip. Burun şekillerinden memnun olmayan kadın ya da erkek herkes zahmetsiz bir şekilde sorunlarından kurtulabilir. Burun estetiğinde uygulanan kapalı teknik ve kırmadan burun estetiği teknikleri ile ameliyat süreci hasta için çok daha rahat geçiyor. Burun deliklerinin içinde açılan kesiler sayesinde burunda görünen bir iz kalmıyor. Kırmadan yapılan törpüleme tekniği ise yüzdeki yumuşak dokuların zarar görmesini engelliyor. Bu sayede yüzde morluk ve ödem oluşma riski oldukça düşmüş durumda. Ortalama 1 saat süren operasyondan birkaç saat sonra genellikle hasta evine gidebiliyor. Yine birkaç günlük bir dinlenme sürecinin ardından gündelik hayata rahatlıkla devam edilebilir.”
Ameliyatsız burun estetiği de yaptırılabilir
Op. Dr. Güncel Öztürk “Ayrıca ameliyat korkusu olan ya da ameliyattan sonra iyileşme süreci için yeterli vakti olmayanlara estetik cerrahi dolgu ve botoks enjeksiyonu imkanı da sunuyor. Burun küçültme hariç burundaki birçok şekil bozukluğu geçici ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Burun estetiği olmak isteyenler estetik cerraha giderek kendileri için hangi şeklin ve tekniğin daha uygun olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirler.”

YORUM YOK

CEVAPLA