Gri Saç: Bir Trendden Fazlası

 

Eskiden kadınlar arasında “yaşlılık” sembolü olan gri saç, tabularını yıkarak sokağa indi.

Asırlardır süren toplum baskısı, kadınlara daha genç ve bakımlı görünmeleri için saçlarını boyatmaları gerektiğini empoze ederken, onları doğallıktan uzağa itiyordu. Ancak günümüzde moda endüstrisi bu toplumsal baskıları yıkmayı başardı. Ağırmış görünümlü gri saçlar, kalıplarından sıyrılarak Hollywood yıldızlarına hatta 20li yaşlarındaki gençlere kadar ulaştı.

ABD’li bir iş kadını olan Anne Kreamer, 15 yıl önce 46 yaşındayken, artık kimyasallar kullanarak saçını boyatmak istemediğine karar vererek, bugünün moda öncülerinden biri haline geldi. Anne Kreame’in kaleme aldığı “Geriye Dönmek: Orijinal Halinizi Zarafet ve Stille Nasıl Kucaklarsınız” isimli kitabı, kadınlardaki yeni saç furyasının doğal yönünü öne çıkarmaya çalışırken, toplumsal tabuları yıkmayı amaçlıyor.

Gri Saç

Kreamer kitabında, “gri saç konusunda birçok mit var. Yaşlı görüneceğiniz, saçlarınızı asla bir daha uzamayacağı, görünmez olacağınız ya da kariyerinizi etkileyeceği düşünülüyor. Bunların hiçbiri doğru değil” sözleriyle durumu net bir şekilde özetliyor. Kadınların doğallığından uzaklaştığına ve kendilerini bir şişe (boya kutusu) arkasına gizlediklerini düşünen Kreamer, İngiltere’de yılda 7 milyar 200 milyon sterlinin (29 milyar 630 milyon TL) kuaförlerde harcandığına dikkat çekiyor.

Lady Gaga ve Kırmızı Halı'da kullandığı gri saçları
Lady Gaga ve Kırmızı Halı’da kullandığı gri saçları

Gri saç modası, özellikle son iki yıldır Rihanna, Cara Delevigne ve Lady Gaga gibi isimlerin de bu modayı takip etmesiyle birlikte genç kadınlar arasında yükselişe geçti. Hollywood yıldızları gri saç renk tonlarını yakın markaja aldı. Pazar araştırma şirketi Mintel’den Roshida Khanom’a göre, gri saçlar diğer renkler kadar kabul görüyor. İngiliz moda yorumcusu Caryn Franklin, kadınlarda yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmanın toplumsal baskının bir parçası olduğunu, “Bize medya organları, reklamlar ve toplum tarafından daha iyi görünmemiz, daha fazla tüketmemiz ve daha yeni şeyler denememiz konusunda cinsiyetçi baskılar yapıldı. Yaşlanmaktan korkar olduk” sözleriyle anlatıyor.

Rihanna saçları için grinin daha koyu tonlarını tercih edenlerden
Rihanna saçları için grinin daha koyu tonlarını tercih edenlerden

Sizde toplumsal baskılardan ve “kadın” klişesinden kurtularak gri saç denemelerine başlayabilirsiniz. Evde uygulanabilen saç boyama teknikleri kısa sürede muhteşem sonuçlar elde etmenize yardım olacaktır.

YORUM YOK

CEVAPLA