Soğuyan havalarla beraber insanların en çok korktukları şeylerden birisi de gribe yakalanmaktır.

Her sene değişim geçiren grip virüsü o sene grip aşısı olsanız bile daha hafifte olsa etkileyebiliyor. Diğer taraftan bazı kişilerde ise bağ ağrısı, bitkinlik ve isteksizlik ile kendini gösteren hastalık arkasından bronşit, öksürük gibi istenmeyen şeylere bırakıyor. Gribe yakalanmamanın yolu ise vücudun bağışıklık merkezini güçlendirmekten geçiyor. Yediklerinize dikkat ederek grip riskini düşürmek mümkün.

Her şeyden Biraz

Grip döneminde dengeli beslenme çok önemli. Sebze, meyve, et, süt ve tahıllar mutlaka tüketilmeli seçimler hep taze sebze ve meyveden yana yapılmalıdır.

Ayrım Yok

Kışın genel olarak yiyecek konusunda pek ayrım yapmamalısınız. Özellikle balık, süt ve yumurta gibi besinler vücudun savunma sistemini güçlendirir.

C Vitamini Şart

C vitamini önemli bir antioksidandır. Bildiğimiz üzere akla C vitamini deyince turunçgiller ve kivi gelir ancak sadece meyve değil karnabahar, yeşilbiber, tere ve roka gibi yiyeceklerden de bol miktarda C vitamini alabilirsiniz.

Kuruyemişi Yabana Atmayın

Yağlı tohumlara sahip olan ceviz, fındık ve badem ile baklagillerden vücudunuzun E vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. C vitamini gibi E vitamini de önemli bir antioksidandır.

Bol Sıvı Tüketimi

Kış mevsiminde sıvı tüketimi çok önemlidir. Vücudun günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için suyun yana sıra limonlu yeşil çay ve ballı ada çayı gibi sıcak ve sağlıklı çaylar tüketebilirsiniz

YORUM YOK

CEVAPLA