Hepimiz güzel görünmek isteriz, en sevdiğimiz ünlülere bakarak güzelliğin ne olduğunu tanımladık.

Düz, küçük, biraz yukarı doğru olan bir burnun güzelliğin ayrılmaz bir parçası olduğunun farkına varmamız çok uzun sürmedi. Güzel bir burnumuz yoksa iki seçeneğimiz var: Ya büyük ve kusurlu burnumuzu kabul edip eski Roma’nın büyük ve kemerli burun modasının geri gelmesini beklemek ya da estetik cerrahiye başvurmak. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, kadınlarda burun estetiğini anlatıyor.
“Burun estetiğine karar vermek herkes için oldukça zor bir karadır. Rinoplasti yüzün estetik görünümü artırabilir. Birçok kadın burunlarının aşırı büyük, kemerli veya eğik olduğu şikayetiyle estetik cerrahiye başvuruyor. Bakışların hep burunlarına yöneldiğine dair bir hisse kapılıp, rahatsızlık duyarlar. Bu durumda burunda ufak değişiklikler yapılarak bu şekil bozuklukları düzeltilebilir. Böylece burun yüzün tamamıyla orantılı ve uyum içinde olabilir.”

Kadınlarda burun şekli nasıl olmalı?

“Hiçbir burun birbiriyle aynı değildir, yani her burun karakteristik ve kişiye özeldir. Burnun yeni şekline hastanın istekleri, burundaki şekil bozukluğunun türüne, neyi değiştirmek gerektiğine ve yüzün geneliyle uyumuna göre belirlenir. Kadınların rinoplastiden beklentileri genellikle burnunu düzleştirmek, kemerini aldırmak, burnu küçültmek, burun ucunu inceltmek, şekil bozukluklarını gidermenin dışında varsa işlevsel bozuklukları da tedavi ettirmektir. Burun tam yüz görünümünde incelendiğinde, yüz beş eşit parçaya bölünür. Burun genişliği yüzün beşte birini içermelidir. Yüzünüzün tam ortasında ve beşte birinde yer almalıdır. Kontrol edilmesi gereken diğer kriter burun genişliğidir. Gözlerin iç köşelerinden iki dikey varsayımsal çizgi çizildiğinde burun genişliği bu iki çizgi arasına yer almalıdır. Yandan bakıldığında ise burun uzunluğu yan görünümdeki genişliği eşit olmalıdır. Kadınlarda dudak ve burun arasındaki açı 95 ila 105 derece, burun ve alın arasındaki açı ise 115 ila 135 derece arasında olmalıdır. Günümüzde bu ölçümler 3D tasarım cihazları aracılığıyla yapılabiliyor.”

3D tasarım cihazı ve 3D mask uygulaması

“3D tasarım cihazı kişinin kendi görüntüleri üzerinden burun tasarımı yapıldığı bir cihaz. Hasta için en önemli faydası tasarım sürecine cerrahıyla birlikte katılabilmesidir. Böylece hasta ideal burun şekline kendi yüzü üzerinden en doğru şekilde görerek karar verebilir. 3D mask yöntemiyle kişinin öncesi ve sonrası maskeleri hazırlanarak ameliyattan önce hastaya verilebilir. Ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olunacağı endişesi bu sayede ortadan kaldırılmış olur.”

Op. Dr. Güncel Öztürk “Kapalı teknik ile yapılan burun estetiğinde kesilen burun deliklerinin içinden açıldığı için görünen bir iz olmaz. Burun kemiğindeki sorunlar ise kırılmadan törpülenir. Bu sayede yüzde morluk ve şişlik riski düşer. Ortalama 1 saat içinde operasyon tamamlanır, hasta aynı gün ya da bir gece kaldıktan sonra evine gidebilir. Bir hafta içinde buruna takılan ateller ve bant çıkarılır. Burnun tam şeklini alması için 6 ay ya da 1 yıllık süreye ihtiyaç var. Ameliyat olmak istiyorsanız bir estetik cerrahtan size özel bilgi almanızda fayda var.”

 

YORUM YOK

CEVAPLA