Kadınların sağlık konusunda işini şansa bırakmaması için yapması gereken bazı şeyler vardır. İşte bu yapılması gereken şeyleri belirlemek için vücudun durumunu anlamak son derece önemlidir. Önemli hastalıklarda erken tanı hastalık neredeyse daha başlamadan yok edilebiliyor. İşte sağlık açısından her kadının yaptırması gereken testler.

Gözlerinize Baktırın
Göz tansiyonu olarak bilinen Glokom sinirlere hasar vermektedir. Bu hasarın sonuçları körlüğe kadar ilerleyebilir. Yılda bir kez göz testi yaptırmak olası bir problemin önüne geçmeyi kolaylaştırır.

Efor Testleri Önemli
Özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlar senede en az bir defa kardiyolojik check-up yaptırmalı. Özellikle ailesinde kalp hastası olanlar varsa bu testlerin önemi bir kat daha artıyor.

Meme Kanserine Dikkat
Kanserin her türlüsü korkutucu olsa bile meme kanseri erken tanı ile ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıyor. Mamografi ile meme kanseri henüz bir kitle haline gelmeden bile tespit edilebiliyor.

Smear Testi Hayat Kurtarır
18 yaşından sonra aktif cinsel hayatı olan kadın yılda bir ya da iki kez pap smear testi yaptırmalı. Rahim ağzı bölgesinden alınan hücreler patoloji laboratuvarında inceleniyor. Bu inceleme sonucunda ise human papilloma virüsü testip edilebiliyor.

YORUM YOK

CEVAPLA