Allık

Vücut süsleme sanatı olarak günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden ikisi dövme ve kalıcı makyaj.

Peki kalıcı makyaj nedir? Gerçekten kalıcı mıdır? Dövmeden farklı mıdır? Kalıcı makyaj yaptırmak zararlı mıdır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bütün bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Foto Credential: Flicker/ Irizzz
Foto Credential: Flicker/ Irizzz

Kalıcı makyaja bir çeşit dövme demek de yanlış olmaz. Dövme ustasının cilt altına dövme mürekkebi enjekte etmesi yerine, güzellik uzmanının özel boya kullanarak bir iğne yardımıyla yüzünüze makyaj yapması diyebiliriz. Kalıcı makyaj en çok  gözlere, dudaklara ve kaşlara uygulanıyor.

Klasik dövmeler mürekkep boyalarla yapılıyor. Mürekkep  yüze uygulandığı zaman, hem alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor hem de zaman içinde kaybolmayacağı için daha sonraki yıllarda, başka uygulamaların yapılmasına  engel oluyor. Yarı kalıcı makyajlar ise birkaç sene içinde kendiliğinden kayboluyor.

Dövme ve kalıcı makyajda kullanılan boya ve boya katkı maddeleri kozmetik amaçlı kullanılan boya ve katkı maddeleri arasında yer alıyor ve bu maddelerin deri altına uygulanması Amerikan Sağlık ve Gıda İdaresi FDA tarafından onaylanmıyor.

Baştan çıkarıcı kırmızı dudaklar, şekilli kaşlar, dikkat çeken gözler… Kalıcı makyaj her kadının arzu edeceği bu özelliklere kavuşmanızı sağlayabilir. Hem de günün 7 günü ve 24 saati. Ancak bu kusursuz güzelliğe sahip olmanın bedeli ne?

 

Eğer işinde uzman ve profesyonel bir kişi tarafından yapılıyorsa kalıcı makyaj işlemi oldukça güvenli. Ancak bu sektörde açılan güzellik salonlarının nitelikli eleman çalıştırıp çalıştırmadıklarından tamamıyla emin olmak imkansız. Yani kalıcı makyaj yaptırırken yapılacak bir hata üzerine dökülecek mürekkebi çıkarmaktan çok daha hasar verici olabilir. Kalıcı makyaj yaptırırken üzerinize bulaşabilecek herhangi bir leke için canınızı sıkmayın ve bu mürekkebin lekesi nasıl çıkar diye düşünmeyin. Onun çözümü var ancak kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra ortaya çıkan sonuç için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. İşlemden sonra birkaç defa aynı bölgeye rötuş yaptırmanız gerekebilir.

Kalıcı makyaj yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kalıcı makyaj yaptıracağınız salonun iş yeri açma sertifikası ve böyle bir işlemi yapabilecek onayı gerekli kurumdan aldığına ve sürekli olarak denetlendiğinden emin olun.
  • Kalıcı makyajı yapacak kişinin bu konuda yeterliliği olduğundan ve ne kadar süredir bu işi yaptığını öğrenin.
  • Daha önce aynı kişiye veya güzellik salonuna kalıcı makyaj yaptırmış kişiler olup olmadığını sorun. Mümkünse o kişilerle konuşun ve görüşlerini alın. Sadece web sitesindeki tavsiyelere güvenmeyin.
  • Güzellik salonunun hijyen ve temizlik kurallarına uyup uymadığından mutlaka emin olun. Dövme yaptırırken olduğu gibi kalıcı makyaj yaptırırken de ilk önce dikkat edilmesi gereken husus hijyendir.
  • Kalıcı makyaj yapılan bölgenin daha sonra enfeksiyon kapmaması için makyaj yapacak kişinin yeni ve daha önce kullanılmamış bir iğne ve boya kullandığından emin olun. Enfeksiyon iğneden geçebileceği gibi mürekkepten de geçebilir.
  • Güzellik uzmanının işlem tamamlandıktan sonra sizden yapmasını istediği şeylere harfiyen uyun (Genellikle işlem yapılan bölgeye bir süre su değdirilmemesi ve o bölgenin güneşe maruz kalmaması gerekiyor).
  • Son olarak, bu makyaja aslında kalıcı yerine ‘’yarı kalıcı’’ demek daha doğru. Zira yaşamınızın sonuna kadar cildinizde kalmıyor. Dolayısıyla makyajınızı birkaç yıl içinde yeniletmeniz, üzerinden geçirtmeniz gerekebilir.
  • Mürekkep ve boyalar (özellikle siyah olanlar) bazı kişilerde alerjik cilt reaksiyonlara (kaşıntı, kızarıklık, iltihap vb..) neden olabilir.
  • Kalıcı makyajı tamamen silmek dövmede olduğu gibi oldukça zor ve ağrılı bir süreçtir. Aynı zamanda masraflıdır. Bu yüzden, kalıcı makyajı sadece yaptırmayı gerçekten çok istiyorsanız yaptırın. Başkalarının fikirleri ile hareket etmeyin.

Kalıcı makyaj yaptırmadan önce, cildinizin bu gibi bir işleme uygun olup olmadığı konusunda bir cilt doktorundan tavsiye almayı da unutmayın.

 

YORUM YOK

CEVAPLA