Süt ve yogurt tüketin

Kalsiyum eksikliği uzun dönemde kemik erimesine ve şekil bozukluklarına neden olduğundan dolayı mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kadınlar için her dönemde önemli olan kalsiyumun doğru miktarda alınması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Gücün Sırrı

Kalsiyum insanın güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar. Bu yüzden fetüsten itibaren insanın kalsiyum ihtiyacı vardır. Fetüs bu ihtiyacını anneden karşılayacağından dolayı hamilelikte kalsiyum alınması çok önemlidir. Normal bir birey için günlük 1000 mg. kalsiyum yeterli olurken anneler için bu miktar 2000 mg.’a kadar çıkabilmektedir. Menopoz sonrasında kalsiyum ihtiyacı çok daha fazladır. Östrojen seviyesinin düşmesi ile birlikte kemik erimesi artar. Bu durum daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir.

Kalsiyumsuz Kalmayın

Kalsiyum eksikliği kemik erimesi, kas yetersizliği, kalp rahatsızlığı gibi rahatsızlıklara neden olacağından dolayı bu besine önem gösterilmelidir. Süt, yoğurt ve peynir ile bol miktarda alınabilecek olan kalsiyum için alternatif besinler de bulunmaktadır. Ispanak, brokoli gibi bitkiler zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Ayrıca tahıllarda ve somon balığında da kalsiyum bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. Kalsiyumun fazlasi da yigilma yapar .Kalsifikasyona sebep olur, yine böbrek taslari ,kum ayrica kalsiyumlu süt ürünlerinde asiri tüketildiginde protein yigilmasi da olur ki ,bu da yag gibi depolanir , ayni sekilde safra taslarina zemin hazirlar. Herseyin azi karar, cogu zarar. Nitekim yüksek tansiyonun sebeplerinden bir de yeterli kalsiyum tüketmemekdir. Ileri yaslarda kemik erimesi v.s. Esenlikler.

CEVAPLA