Sex sonrası

Partneriniz seks sırasında yanlışlıkla eski sevgilisinin adını söylediyse…

Başlık bile tüylerinizi diken diken etti değil mi? Eh, kolay değil. Dünyanın en yakışıklı adamını bulmuşsunuz, onunla en özel anı paylaşıyorsunuz ve birdenbire size “Aslı!” deyiveriyor. Aslı kim? Emin olun, asla öğrenmek istemeyeceğiniz biri…

Böyle bir durum tabii ki herkes için utanç verici, hiçbir özrü de olamaz. Ancak kabul edelim ki seks sırasında partnere yanlış adla hitap etmek, nadir yaşanan bir durum da değil.

Hatta Dr. Jim Pfaus’a göre,  gayet doğal!

“Mutluluk halindeyken beyin daha önceki mutluluk hallerini hatırlar. Çünkü zaten o mutluluğa benzer bir şeyi daha önce yaşamışsındır” diyen doktor, esasen beyninizin cinsel ilişki esnasında önceki cinsel buluşmaların anılarına geri dönmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Böyle bir olay, en savunmasız ve samimi olduğunuz o anda büyük bir hakaret gibi görünebilir. Partneriniz eski sevgilisinin adıyla size seslenir, ancak Dr Pfaus’a göre, bu aslında iyi bir şey olarak da algılanabilir.

“Kişiyi bir zamanlar heyecanlandıran bir eski sevgilisi olduğunu varsayalım. Bu cinsel heyecanlar, orgazm kalitesi ve yakınlık duyguları, beyinde o kişi ve onun adıyla ilişkilendirilir” diye açıklıyor meseleyi.

Bu açıklama aynı zamanda sevgilinizin sizi neden bir aile üyesinin veya arkadaşının değil de, eski sevgilisinin adıyla çağırdığını da açıklıyor.

Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nden Gert Holstege ise, birçok kişinin seks sırasında düşünmeyi bıraktığını söylüyor, özellikle de kadınların:  “Orgazm anında kadınların hisleri yoktur.”

Dolayısıyla utanç verici isim hatalarının çoğunluğunun orgazm sırasında oluşması gayet mantıklıymış.

E peki ne yapacağız? “Sevgilim olur böyle şeyler, gel şöyle yanıma uzan” mı diyeceğiz yani?

Doktor Pfaus, hatayı görmezden gelmeyi önermiyor tabii ama bu konuda bir diyeceği de var: “Durun, birbirinizle bu konuda konuşup bir orta yol bulmaya çalışın.”

Bu şahane tavsiye için teşekkürler doktor.

YORUM YOK

CEVAPLA