Şeker ve zararları

Sağlıklı beslenmede yer almaması gereken şeker ile ilgili soru işaretleri bitmek bilmiyor. Bir yanda şekere savaş açanlar varken bir yanda bu cazip lezzete dur demek istemeyenler yer alıyor. Peki şekerin iyisini kötüsünü bilmek ondan faydalı bir şekilde yararlanmayı sağlar mı?

İyi Şeker Yoktur

Ne yazık ki bu tatlı severler için üzücü bir haber olsa da iyi şeker diye bir olgudan bahsetmek mümkün değil. Tatlandırıcı, meyve şekeri hangi formda olduğu fark etmeksizin şekerin her hali uzun vadede insana büyük veya küçük zararlar verebiliyor. Bu noktada tercihi en zararsız olandan yapmak ve şekeri doğal yollarla almaya çalışmak ön plana çıkıyor.

Şeker İçin Doğal Lezzetlere Yönelin

Şekeri hayattan çıkarmak oldukça zordur. Günümüzde bir bağımlılık olarak değerlendirilen şekeri almanın sağlıklı yollarını bulmak insanın kendine eziyet etmesinin önüne geçebilir. Meyvelerde bulunan şeker doğru kullanımla iyi bir şeker kaynağı olabilir. Bu noktada meyve tüketimini abartmamak gerektiği ortaya çıkar. Şeker kaynağı olan meyvelerin tüm insanlar tarafından ama özellikle diyeti veya diyabeti olan kişilerce sınırlı sayıda tüketilmesi gerekir. Pancar, havuç gibi tatlı sebzeler de tatlı isteğini sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırır. Tatlı tariflerinde ve tatlı ihtiyacında gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir diğer besin ise organik baldır.

YORUM YOK

CEVAPLA