Kilo vermek isteyenlerin ilk yaptıkları şeyler arasında kısa sürede çok kilo verdiren diyetleri incelemek vardır. Ancak bu tür diyetlerle çözüm aramak kısa vadede işlevsel gibi gözükse de yaşanacak kas kaybından dolayı fazlasıyla zararlıdır. Peki kilo vermenin en etkili yolu nasıl olmalıdır?

Karar Süreci

2 haftalık şok diyetlere karar vermek kolaydır. Diyetin kısa süreli olmasından dolayı katlanılabilir olduğu düşünülür. Şok diyetler sürekli kilo alıp verme hali ile birlikte tekrarlandıkça etkisini yitirmekte ve vücudun kilo vermeye karşı direnç kazanmasını sağlamaktadır. Bu duruma girmek yerine yüksek irade ile daha uzun vadede kilo vermeye karar vermek gerekir. Şok diyetlerin sunduğu ölüm oruçları ile değil sağlıklı ve yeterli beslenme ile kilo vermek uzun vadede kalıcı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Hesabınızı Bilin

Tartıdan inmeden kilo vermek mümkün değildir. Tartıya bağımlı yaşamak ne kadar yanlışsa takipsiz olmak da bir o kadar yanlıştır. Özellikle spor ile birlikte başlanan programlarda vücut ölçülerinin alınması gerekir. Kilo verilmeyen dönemlerde elde edilen sıkılaşmalar da motive edici olacaktır. İdeal kilo hesabı, günlük kalori ihtiyacı hesabı gibi bilgiler ışığında sağlıklı beslenme programı yapılmalıdır.

YORUM YOK

CEVAPLA