Unutkanlık insanın yaşam kalitesini ciddi bir oranda düşüren rahatsız edici bir sorundur. Ufak detaylardan büyük olaylara kadar pek çok şey rahatlıkla unutulabilir. Tekrarlayan unutkanlığı önlemek ise kişiyi dertlerinden kurtaracaktır.

Stres Dışarı Hafıza İçeri

Unutkanlığın en temel sebebi strestir. Sürekli düşünen bir zihin yeteri kadar dinlenemez ve bir süre sonra her şeyi karıştırmaya başlar. Bunu engellemek için rahatlamanın yolunu bulmak gerekir.

Bağımlıklardan Uzak Durun

Alkol, sigara gibi insanı sağlıklı sosyal hayatından uzaklaştıran bağımlıklar hem fiziksel hem de ruhsal olarak bünyede olumsuz etkilere neden olur. Bu etkilerde kişilerde unutkanlık oluşmasını sağlar.

Her Şeyin Temeli Sağlıklı Beslenme

Güçlü hafızanın temelinde sağlıklı beslenme ve spor vardır. Eğer vücut ihtiyacı olan besinleri almıyorsa bu uzun vadede unutkanlık sorunun ortaya çıkmasına sebep olur.

Hafızanızı Çalıştırın

İşleyen demir ışıldar atasözünde olduğu gibi çalışmayan bir hafızanın ışıldaması mümkün değildir. Boş zamanlarınızda hafıza geliştiren alıştırmalar ve bulmacalar çözmek unutkanlık sorununuza çare olacaktır.

 

YORUM YOK

CEVAPLA